Te-ai simțit vreodată singur în cuplu? Citește restul informațiilor aici

Posted by

Se spune că singurătatea în doi este mai grea decât singurătatea așa cum o știm cu toții, când efectiv nu ai pe nimeni aproape. Este cu atât mai greu să o conștientizezi, să admiți că cel de lângă tine nu te vede, nu te aude, nu te înțelege.

Dacă și tu treci prin aceste sentimente, citeste restul informatiilor aici; poate că este timpul să te gândești la terapia de cuplu ca la un mod de a salva relația. Sau pe tine.

De ce este bine să ai în vedere terapia de cuplu?

Este un concept greșit înțeles de către unii conform căreia când mergi la terapie este în final stage, ca la o boală terminală. Ca și când nimic nu te mai ajută, nimic nu vă mai poate întoarce din drum. De fapt, poți încerca terapia individuală mai întâi de toate, să te descoperi pe tine, să te înțelegi pe tine și mai apoi să ai mai clar totul.

Cu ce nevoi vii tu în cuplu? Cu ce stare, cu ce bagaj emoțional? Până să te raportezi la voi doi, la cuplu, identifică ce îți dorești, ce cauți, ce ai nevoie, ce așteptări ai de la cuplu.

Terapia de cuplu nu se poate spune că este marea salvare a două persoane care nu se mai înțeleg. De fapt, este modul în care două persoane își pun față în față, într-o realitate lipsită de influența altor factori, dorințele, așteptările, adevăratele nevoi. De ce este important? Pentru că, de multe ori, fiind sub influența unor altor factori, ajungem să ne pierdem pe sine. Pentru că a spus mama lui așa, pentru că familia lui mă presează, pentru că locuim cu părinții mei și câte alte scenarii sunt care pot afecta viața de cuplu.

Ce se întâmplă, concret, la terapia de cuplu?

Terapia de cuplu nu este standard. Totul are loc într-un cadru sigur, intim, plăcut, unde confidențialitatea este de bază. Cei doi discută cu terapeutul în amănunt și pe măsură ce conversațiile avansează, se poate spune că se ajunge la acel punct de interes. La nemulțumiri, mai adesea.

Similar cu ce se întâmplă la terapia individuală, cea de cuplu este despre a comunica, liber, deschis, despre a înțelege ce ni se întâmplă dintr-un unghi privit obiectiv.

Întrebări frecvente despre terapia de cuplu

Î1: Cum să îmi conving partenerul/partenera să vină la terapie?

R1: Dacă se ajunge la nevoia de a convinge pe cel de lângă tine că este necesară terapia, sunteți pe drumuri diferite. Diferențe care nu neapărat înseamnă despărțire, însă a merge la terapie ar fi bine să fie o decizie asumată de ambele părți. Prezintă argumente logice și clare.

Î2: De câte ședințe am nevoie?

R2: Nu se poate spune că există un număr standard de ședințe. După prima întrevedere psihoterapeutul poate estima un număr de ședințe recomandat pentru ambii sau poate chiar terapia individuală.

Î3: Pot fac ședințele de terapie online?

R3: Daniel Ivan din București oferă această posibilitate, dar pentru detalii cere acestuia să stabiliți împreună dacă ședințele de terapie se pot desfășura astfel.

Mini-rezumat

Terapia de cuplu sau individuală nu ar trebui privită ca un capăt de drum. Ci mai degrabă ca un început al cunoașterii, al unui mod practic de a vă descoperi sau redescoperi. Sunt atât de multe cupluri care se iubesc, nu lipsa acestui sentiment ar fi problema, însă care nu își mai găsesc calea comună de a comunica. Aceștia se pierd în rutina zilnică și uită de ei doi.

Vezi detalii despre terapia de cuplu – și nu numai – în pagina oficială danielivan.ro.

Contact:

contact@danielivan.ro

Str. Nicolae G. Caramfil 22, 077190 București

0761 600 020